Naukowa informacja medyczna dla doktorantów
Poszukiwanie informacji medycznej pod wieloma względami jest podobne do poszukiwania człowieka. Im dokładniej opiszemy zaginioną osobę, tym większa jest szansa jej odnalezienia. Im lepiej określimy naszą wątpliwość, tym efektywniej odszukamy najlepiej dopasowaną odpowiedź. Najpierw należy postawić sobie pytanie kliniczne, które najlepiej odwzorowuje naszą wątpliwość.
Prawidłowo przygotowana pod względem merytorycznym analiza odpowiada na pytanie kliniczne według algorytmu PICO (population – populacja, intervention – interwencja, comparison – porównanie, outcomes – punkty końcowe). Prawidłowe skonstruowanie pytania klinicznego pomaga w selekcji publikacji poprzez ustawienia filtrów (np. wybranie konkretnej płci lub wieku populacji) i sformułowanie zapytania.
Jako publikacje o najniższym poziomie wiarygodności wymienia się opisy przypadków klinicznych i opisy serii przypadków klinicznych, Często takie prace dotyczą problemów kazuistycznych, a wnioski w nich zawarte mają raczej charakter domniemań niż wiedzy medycznej. Kolejne w hierarchii wiarygodności są badania na komórkach i zwierzętach. Następnie obserwacyjne badania kliniczne.
Grupę publikacji o największej wiarygodności rozpoczynają badania kliniczne z randomizacją, a najwyżej w tej hierarchii stoją meta- analizy badań klinicznych z randomizacją i wytyczne postępowania. Te publikacje są najmniej liczne. Znajomość przedstawionej tu hierarchii jest niezwykle pomocna w poszukiwaniu wiedzy opartej na rzetelnych dowodach.
Odpowiedzi na codzienne pytania kliniczne poszukujemy przede wszystkim w wytycznych postępowania. Jeżeli jeszcze nie opublikowano wytycznych lub aktualne wytyczne pomijają interesującą nas kwestię, w następnej kolejności odpowiedzi poszukujemy wśród badań klinicznych z randomizacją.
Dopiero jeżeli nie znajdziemy badań klinicznych z randomizacją rozstrzygających naszą wątpliwość, możemy czuć się usprawiedliwieni, sięgając do źródeł danych o mniejszym stopniu wiarygodności. Bywa, że jest to podpowiedź ciekawego badania z szansą na dobrą publikację.
Przykład ekranu wyszukiwawczego bazy EBSCO
Naukowa informacja medyczna dla doktorantów by www.doktoraty.pl