Pisanie publikacji naukowych
Publikacje (artykuły) naukowe stanowią podwaliny budowy wizerunku naukowca. Jeśli nasze artykuły ukażą się w liczących się czasopismach a przy okazji będą one cytowane przez innych autorów, stanowić to będzie o tym, iż tematyką którą się zajmujemy a także charakter merytoryczny pracy – cieszy się zainteresowaniem innych badaczy w Polsce i na świecie.
Kiedy pisać artykuł?
Aby napisać wartościową pracę naukową trzeba oczywiście przeprowadzić wcześniej dobrze zaplanowane badania. Przede wszystkim badacz musi sprecyzować pytanie, na które chciałby znaleźć odpowiedź. Precyzyjne sformułowanie tego pytania bardzo ułatwia planowanie badań, a później pisanie artykułu. Aby wybrać takie zagadnienie, które będzie dla innych interesujące, konieczna jest znajomość literatury na dany temat (można tu polecić sięgnięcie do artykułu przeglądowego). Przed rozpoczęciem doświadczenia warto także skonsultować się z osobą specjalizującą się w analizie statystycznej, aby upewnić się, czy planowana wielkość prób, liczba powtórzeń itp. będą optymalne. Jest to niezwykle ważne, gdyż np. zbyt mała ich liczba spowoduje, że cały eksperyment będzie bezużyteczny, natomiast zbyt duża oznacza marnowanie czasu i środków.
Poradniki pisania publikacji naukowych
Wśród wielu pozycji bibliograficznych dotyczących pisania publikacji naukowych / artykułów naukowych jakie dostępne są w bibliotekach – znajdziemy całą masę wytycznych również w Internecie – przykładami takich poradników są:
Eksternalizacja Wiedzy i Nauki – Publikacje:
http://repozytorium.put.poznan.pl/Content/8889/jak%20pisac%20i%20publikowac%20prace%20naukowa.pdf
KONSTRUKCJA PUBLIKACJI NAUKOWEJ z zakresu nauk przyrodniczych:
http://p483048.users.sggw.pl/Konstrukcja
Pomysł badanie publikacja – Poradnik naukowy dla studentów kierunków medycznych:
Zagraniczne pozycje książkowe dotyczące pisania publikacji naukowych:
Pisanie publikacji naukowych by www.doktoraty.pl